Pýcha štátnej informatiky

Autor: dispersus | 11.2.2011 o 10:51 | (upravené 11.2.2011 o 11:36) Karma článku: 8,09 | Prečítané:  2993x

Za žiarivou budovou „finančného žraloka" sa krčí menej impozantná budova s vyblednutým nadpisom nad vstupom. Zastavujeme sa vo vstupnej hale pri stolíku s muzeálnymi kúskami.  Postarší vrátnik, zdvíha ruku a prstom ukazuje na dvere, pričom s nostalgiou dodáva:  „Celá tamtá budova patrila tomu počítaču ... najlepšiemu počítaču v Československu". Toto je príbeh Inštitútu informatiky a štatistiky.

 

CS-48.jpg

Pozostatky z počítača CDC 3300 vo vstupnej hale Infostatu

Etapa 1968 - 1975

Vznik inštitútu sa datuje k 1. 7. 1967, kedy na základe dohody medzi vládou bývalej ČSSR a orgánmi OSN vydal predseda vtedajšieho Štátneho štatistického úradu dekrét o zriadení Výskumného výpočtového strediska - Program OSN (VVS/OSN). Idea tohto pracoviska vznikla na pôde Európskej hospodárskej komisie OSN. Cieľom bolo podporiť rozvoj modernej informačnej technológie v oblasti spracovania informácií v bývalých socialistických krajinách. Oficiálne bolo stredisko otvorené 24. 4. 1969 ako výskumná základňa vtedajšieho Štátneho štatistického úradu so sídlom v Prahe.

Technickú základňu automatizácie tvoril na tú dobu progresívny a výkonný sálový počítač CDC 3300, vybavený operačným systémom CDC MASTER 3.0 a databázovým systémom MARS III.

Program výskumu bol od začiatku determinovaný plánom činností, ktorý sa vypracoval v spolupráci s expertmi OSN a Komisiou európskych štatistikov (KES). Plán činností ukladal orientovať výskum na „riešenie automatizovaného spracovania dát najmä v štatistike a plánovaní, na aplikáciu matematických metód a modelov v riadení ekonomiky, na tvorbu systémov a metód programovania, systémov ukladania a výberu informácií".

K rýchlej implementácii najnovších poznatkov v produktoch výskumu strediska významne prispela účasť špičkových expertov z Európy, USA, Kanady a Austrálie a stáže pracovníkov strediska v popredných zahraničných výskumných ústavoch, univerzitách a štatistických úradoch.

Transfer zahraničnej technológie do domáceho prostredia a zapojenie domácich pracovníkov do medzinárodného výskumu umožnil vychovať vo VVS v pomerne krátkom čase základný káder špecialistov pre všetky úrovne tvorby informačných systémov - rovinu obsahu, projektovania a programovania.

1.jpg 2.jpg
Počítač CDC 3300 Konzola počítača CDC 3300

 

3.jpg

5.jpg
Magnetické disky počítača CDC 3300  
Magnetické páskové jednotky počítača CDC 3300

 

Etapa 1976 - 1990

V tomto 14 ročnom období zaznamenalo stredisko najväčší rozmach vo všetkých oblastiach činnosti - vo výskume, výchove pracovníkov, koordinácii výskumu na úrovni strediska i úrovni celoštátnej, v rozvoji medzinárodnej spolupráce a organizovaní celoštátnych a medzinárodných seminárov a konferencií. Stredisko získalo postavenie celoštátneho vedúceho pracoviska v oblasti budovania informačných systémov pre potreby riadenia.

Kým v predchádzajúcom období stredisko vytváralo svoj výskumný program relatívne autonómne, v tomto období podliehal schváleniu Rady ekonomického výskumu.

Vyvinuté softvérové produkty umožnili prejsť od prvých počiatkov experimentálneho diaľkového prenosu dát medzi VVS a Inštitútom riadenia v Moskve k technicky náročnejšiemu riešeniu. V spolupráci s IIASA v Laxenburgu (Medzinárodný ústav systémovej analýzy) sa uskutočnil v rámci bývalých socialistických krajín aj prvý diaľkový prenos dát medzi Bratislavou, Moskvou a Sofiou. Výskum strediska vyústil v r. 1980 do vybudovania počítačovej siete štátnej štatistiky, cez ktorú sa uskutočňoval zber a prenos štatistických dát.

Začiatkom 80. rokov sa zmenila technická základňa strediska. Po desiatich rokoch činnosti sa začali výraznejšie prejavovať znaky zastarávania počítača CDC 3300 a jeho doplnkových zariadení. Pristúpilo sa preto k príprave jeho výmeny. V r. 1979 sa začalo s výstavbou prístavby, do ktorej sa po jej dokončení inštaloval v r. 1983 nový sálový počítač EC 1055 vybavený operačným systémom OS/MVT, centrálnou jednotkou EC 2655 a veľko a strednokapacitnými diskovými pamäťami. S touto operáciou bol spojený prenos súborov a programov z počítača CDC 3300 na EC 1055. Tento základný počítač doplňovali počítač VIDEOPLEX-3 a minipočítač SM 4-20. Oba boli určené pre výskumné práce v oblasti počítačových sietí a vývoj programového vybavenia pre minipočítače. V r. 1990 bol počítač EC 1055 nahradený výkonnejším a spoľahlivejším sálovým počítačom IBM 4381 s centrálnou jednotkou o výkone 2,5 MIPS s operačnou pamäťou 16 MB, diskovým podsystémom o kapacite 10 GB.

Kým v začiatkoch sa spolupráca pohybovala v národných hraniciach, v prvej polovici 70. rokov expandovala aj do zahraničia. Dvojstranná spolupráca medzi strediskom a OSN prerástla do mnohostrannej spolupráce s hospodársky vyspelými krajinami, do ktorej stredisko zatiahlo cez medzinárodné projekty aj inštitúcie bývalých socialistických krajín. Pomohlo tak prekonať ich izoláciu od vonkajšieho sveta.

 

IBM4381Processor.jpg

IBM 4381

Etapa 1991 - súčasnosť

Od začiatku 90. rokov bola činnosť ústavu ovplyvnená tromi podstatnými skutočnosťami: zánikom štátneho plánu výskumu, čo spôsobilo zníženie zdrojov financovania a zmenu postavenia výskumných ústavov, zmenou technickej základne charakterizovanej rozsiahlou inštaláciou osobných počítačov a firemných softvérov a rozdelením ČSFR.

V roku 1991 bol VUSEI-AR premenovaný na INFOSTAT - Inštitút informatiky a štatistiky a od 1. 1. 1993 prešiel z podriadenosti Federálneho štatistického úradu pod Štatistický úrad SR. Súčasne sa zmenil jeho štatút z rozpočtovej na príspevkovú organizáciu.

Podstatný rozdiel proti predchádzajúcim rokom spočíva v tom, že ťažisko činnosti inštitútu, aj pri zachovaní troch základných smerov (organizácia a projektovanie IS, vyhodnocovanie dát IS, programové a technické prostriedky IS) sa postupne presúvalo z výskumu do vývojovej a realizačnej činnosti. Vo veľkej miere je to dôsledok prechodu na príspevkovú formu organizácie, znižovanie príspevku na výskum zo štátneho rozpočtu a potreby získavania zdrojov komerčnou činnosťou.

Pôsobila tu aj neistá perspektíva vyvolaná zánikom prakticky všetkých výskumných organizácií a obmedzené možnosti odmeňovania. Spôsobilo to, že odborníci v oblasti programovania odchádzali za lepším postavením do ústredných orgánov a lepšími podmienkami v softvérových firmách, alebo sami takéto firmy zakladali. Poslednými produktami spracovanými v inštitúte boli univerzálny programový systém pre záznam a kontrolu dát štatistických výkazov (UNIKON) a systém PROGRESS podporujúci návrh a overovanie špecifikácií programov.

Klesajúce príspevky zo štátneho rozpočtu si však vynútili časť kapacít ústavu orientovať na vývojové práce v rámci podnikateľskej činnosti. Metodické a praktické poznatky získané pri projektovaní štatistického informačného systému a profesionálna odbornosť pracovníkov umožnila prevziať na seba vyprojektovanie daňového informačného systému, ktorý zabezpečoval automatizáciu činnosí spojených so správou daní na jednotlivých hierarchických úrovniach. V rokoch 1991-1992 bol využívaný na 144 daňových úradoch. Upravenú verziu pre podmienky novej daňovej sústavy implementoval inštitút v roku 1993.

Inštitút sa ako subdodávateľ podieľal na projektovaní Informačného systému zdravotnej poisťovne. Na základe vyhraného konkurzného pokračo­vania vyprojektoval a uviedol do prevádzky informačný systém vedecko-výskumného potenciálu SR, ktorý v súčasnosti prevádzkuje Ministerstvo školstva SR.

V posledných rokoch riešil inštitút štyri medzinárodné projekty organizované Eurostatom, ktorých cieľom bolo inovovať a ujednotiť vybrané štatistiky v krajinách strednej a východnej Európy.

Počas tridsiatich rokov prešlo inštitútom viac ako 1 300 pracovníkov. Všetci prispeli svojim dielom na progresívnych výsledkoch inštitútu. Práca v inštitúte im na druhej strane umožnila zvýšiť svoje odborné znalosti. Získané know-how odnášali pri odchode so sebou a uplatňovali ich na nových pracoviskách.

 

Lukáš Pastorek

Step Out of Range

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebook- klub dispersus


Text je prebraný z web stránky INFOSTATU http://www.infostat.sk/

Ilustračné fotky počítača CDC 3300 sú prebrané zo zborníka z príležitosti výročia vzniku Výpočtového strediska SAV http://www.optika.ikt.sav.sk/

Ilustračná fotka počítača IBM 4381 http://www-03.ibm.com/ibm/history/exhibits/mainframe/mainframe_PP4381.html


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?