Generátor vedeckých článkov

Autor: dispersus | 26.3.2011 o 12:51 | (upravené 26.3.2011 o 13:21) Karma článku: 8,63 | Prečítané:  2636x

V piatok večer nám napísal kolega z King's college v Londýne, aby sme sa pozreli na jeden článok (http://pdos.csail.mit.edu/scigen/rooter.pdf).  Napriek faktu, že naša práca spadá aj do oblasti informatiky, tento článok nám po prebehnutí očami nič nevravel. Jednoducho bežný vedecký článok. Nechápali sme, prečo nám ho zaslal.  Na skype zasvietila nová správa: „Prečítaj si abstrakt".  Prečítali sme si teda stručný výťah o obsahu článku. Stále sme  nechápajúc krútili hlavami. Anglická gramatika a skladba viet nám ktovieako nesedela a nepochopili sme absolútne, o čo autorovi išlo. Nezmyselný text. Na skype nám zasvietila ďalšia správa, pri ktorej nám v momente cvaklo a na tvári sa obom objavil široký úsmev. „Generátor vedeckých článkov"

 

Už dávnejšie sme počúvali príbehy o tomto projekte, ale nikdy sme sa s ním nedostali priamo do styku.

SCIgen, za ktorým stoja traja študenti  MIT, je program, ktorý náhodne vygeneruje vedecký text, grafy, obrázky, pričom ich následne pospája do oficiálnej formy.

Tento projekt je už relatívne dosť starý (vyše 5 rokov). Chalani sa údajne rozhodli otestovať  kvalitu medzinárodnej konferencie, o ktorej mali dôvodné podozrenie si myslieť, že je podvrh. Usporiadať medzinárodnú vedeckú konferenciu nie je len o prestíži, ale aj o biznise. Vstupné na konferencie sa pohybuje od 300 do 500 Euro, takže žiadna charita to nie je (Ph.D. študentom a ďalším zúčastnením osobám v rámci skupiny,  poskytujú  zľavnený vstup okolo 150 Eur). Keď sa vám prihlási 300 ľudí a prednášky sa zorganizujú na pôde školy a nie luxusného hotela,  dodatočný cash je príjemné plus (nehovoriac o tých, kde je tisícová účasť).  Samozrejme, ak chcete dotiahnuť „spíkrov" s Nobelovou cenou, musíte si rezervovať  veľkú časť prostriedkov práve na jeho zaplatenie (Do Prahy  na 10. EVROPSKÉ FÓRUM VĚDY A TECHNIKY prídu tento rok až štyria naraz).

Ak sa však hlásite s článkom na serióznu vedeckú konferenciu,  z ktorej výstupy budú vydané v zborníku pod hlavičkou váženého vydavateľa (napr. SPRINGER), vaša práca musí prejsť recenzným konaním. A až po prijatí vášho článku má zmysel platiť vstupné (niektoré odbory neprikladajú váhu takto vydaným článkom, ale sústreďujú sa len na časopisy).

Konferenciu, ktorú chceli vtedajší študenti z MIT otestovať, vraj nič také nerobila, resp. to robila veľmi povrchne a taká bola aj následná úroveň.  Ich náhodne vygenerovaný nezmyselný článok, ktorý ste mali možnosť prečítať, prijali (nikto ho nerecenzoval).  Prešlo im to:).

Toto však nebol posledný prípad. Následne sa niekomu údajne podarilo dostať aj do časopisu a to už je iná káva.

Pravdivosť spomínaných informácií sa zaručiť nedá. Zaručiť sa dá, že ak kliknete na tento odkaz, naťukáte tam svoje meno, generátor vám vytvorí váš osobný vedecký článok:). Nezabudnite si ho previesť do pdf. (v ľavom hornom rohu).

 

Lukáš Pastorek

Step Out of Range

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebook- klub dispersus

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?