SVK v rebríčku širokopásmového internetu (Kvantitatívna Analýza)

Autor: dispersus | 8.4.2011 o 12:48 | (upravené 11.4.2011 o 10:45) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1500x

Štatistiky penetrácie internetového pripojenia, jeho dostupnosti a ceny sú jednými z indikátorov vyspelosti spoločnosti. V tomto článku som podrobil zhlukovej analýze dáta OECD o prístupe k širokopásmovému (broadband) internetu. Cieľom je zistiť, ktoré krajiny OECD pokročili v zavádzaní širokopásmového internetového pripojenia a ktoré naopak v týchto ukazovateľoch zaostávajú.

 

Dátový súbor analyzovaný v tomto článku obsahuje 30 štatistických jednotiek - členské krajiny OECD. Z verejne prístupnej databázy OECD som získal nasledujúce ukazovatele pre všetky krajiny:

  • Počet predplatiteľov širokopásmového internetu na 100 obyvateľov. (Broadband subscribers per 100 inhabitants (june 09))
  • Podiel technológie optických vlákien na celkovom širokopásmovom internete (Percentage of fibre connections in total broadband (june 09))
  • Podiel domácností s prístupom k širokopásmovému internetu (Households with broadband access % (2008))
  • Domácnosti s domácim počítačom ( Households with access to a computer at home (2008))
  • Priemerná cena pripojenia na internet v US dolároch, v parite kúpnej sily (Average Subscription Price, USD, PPP (oct08))
  • Priemerná propagovaná rýchlosť downloadu pri širokopásmovom pripojení (Average advertised broadband download speed (kbit/s, sep08))

 

Trochu matematiky a štatistiky

Dáta som podrobil zhlukovej analýze pričom som uvažoval, že každá premenná má jednotkovú váhu. Keďže sa jedná o pomerne malý počet analyzovaných štatistických jednotiek a nepoznáme počet požadovaných zhlukov na začiatku analýzy použil som hierarchické postupy zhlukovania (vytvárame hierarchiu zhlukov). Konkrétne Wardovu metódu, ktorá vedie k vytvoreniu zhlukov pomerne rovnakej veľkosti a tvaru a má tendenciu odstraňovať malé zhluky. Na zistenie počtu významných zhlukov som použil semiparciálny koeficient determinácie (predstavuje pokles hodnoty R-kvadrát indexu, spôsobený spojením dvoch zhlukov). Na 7. stupni zhlukovania je hodnota semiparciálneho koeficientu determinácie dostatočne nízka (0,0176), preto som sa rozhodol krajiny rozdeliť do siedmich zhlukov. Výstup som spolu s priemernými hodnotami jednotlivých premenných pre každý zhluk zosumarizoval v tabuľke. Pomocou metódy normovanej premennej som zhluky zoradil podľa úspešnosti.

1.jpg

 

Najúspešnejší je zhluk č.6 s krajinami: Japonsko a Kórea. Tieto dve krajiny sú v používaní informačných technológií výrazne pred ostatnými a to aj zásluhou rozšírenosti fibre pripojenia, vysokým podielom domácností so širokopásmovým internetom (v Kórei až 94%) ale aj relatívne nízkou cenou pripojenia. Priemerná rýchlosť internetového pripojenia v týchto krajinách často až niekoľkonásobne prevyšuje ostatné krajiny.

Nasleduje zhluk č.3 (Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené Kráľovstvo). Sú to rovnako veľmi úspešné krajiny so širokou dostupnosťou širokopásmového internetu a pomerne nízkou cenou. Za zhlukom č.6 však výrazne zaostávajú v rýchlosti pripojenia a dostupnosti pripojenia cez optické vlákna. Takisto priemerná cena pripojenia je o niečo vyššia.

Ďalší je zhluk č.2 (Austrália, Kanada, Nemecko, Island, Luxembursko, Holandsko, Nórsko). Od zhluku č.3 sa odlišujú priemerne vyššou cenou pripojenia a nižšou priemernou rýchlosťou pripojenia.

Potom nasledujú dva zhluky č.4 a č.1, ktoré sa od seba odlišujú len minimálne.

Nasleduje zhluk č.7 a ten tvorí výnimočne jediná krajina a tou je Slovensko. Slovensko je výnimočné tým, že hoci má podpriemerné hodnoty vo využívaní širokopásmového internetu, patrí medzi lídrov v zavádzaní moderného pripojenia prostredníctvom optických vlákien. Slováci však za pripojenie musia v parite kúpnej sily platiť najviac zo všetkých sledovaných krajín.

Posledným zhlukom je zhluk č.5 krajín Mexiko a Turecko, ktoré výrazne zaostávajú vo všetkých sledovaných ukazovateľoch.

2.jpg

3.jpg

 

Jan_Juriga.jpg

Ján Juriga

Step Out of Range

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebook- klub dispersus

 


Literatúra:

[1] OECD BROADBAND PORTAL. http://www.oecd.org/sti/ict/broadband

[2] STANKOVIČOVÁ, I. - VOJTKOVÁ, M.: Viacrozmerné štatistické metódy s aplikáciami.

Bratislava: Iura Edition, 2007. ISBN 978-80-8078-152-1.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?