SVK v rebríčku širokopásmového internetu (Kvantitatívna Analýza)

Autor: dispersus | 8.4.2011 o 12:48 | (upravené 11.4.2011 o 10:45) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1512x

Štatistiky penetrácie internetového pripojenia, jeho dostupnosti a ceny sú jednými z indikátorov vyspelosti spoločnosti. V tomto článku som podrobil zhlukovej analýze dáta OECD o prístupe k širokopásmovému (broadband) internetu. Cieľom je zistiť, ktoré krajiny OECD pokročili v zavádzaní širokopásmového internetového pripojenia a ktoré naopak v týchto ukazovateľoch zaostávajú.

 

Dátový súbor analyzovaný v tomto článku obsahuje 30 štatistických jednotiek - členské krajiny OECD. Z verejne prístupnej databázy OECD som získal nasledujúce ukazovatele pre všetky krajiny:

  • Počet predplatiteľov širokopásmového internetu na 100 obyvateľov. (Broadband subscribers per 100 inhabitants (june 09))
  • Podiel technológie optických vlákien na celkovom širokopásmovom internete (Percentage of fibre connections in total broadband (june 09))
  • Podiel domácností s prístupom k širokopásmovému internetu (Households with broadband access % (2008))
  • Domácnosti s domácim počítačom ( Households with access to a computer at home (2008))
  • Priemerná cena pripojenia na internet v US dolároch, v parite kúpnej sily (Average Subscription Price, USD, PPP (oct08))
  • Priemerná propagovaná rýchlosť downloadu pri širokopásmovom pripojení (Average advertised broadband download speed (kbit/s, sep08))

 

Trochu matematiky a štatistiky

Dáta som podrobil zhlukovej analýze pričom som uvažoval, že každá premenná má jednotkovú váhu. Keďže sa jedná o pomerne malý počet analyzovaných štatistických jednotiek a nepoznáme počet požadovaných zhlukov na začiatku analýzy použil som hierarchické postupy zhlukovania (vytvárame hierarchiu zhlukov). Konkrétne Wardovu metódu, ktorá vedie k vytvoreniu zhlukov pomerne rovnakej veľkosti a tvaru a má tendenciu odstraňovať malé zhluky. Na zistenie počtu významných zhlukov som použil semiparciálny koeficient determinácie (predstavuje pokles hodnoty R-kvadrát indexu, spôsobený spojením dvoch zhlukov). Na 7. stupni zhlukovania je hodnota semiparciálneho koeficientu determinácie dostatočne nízka (0,0176), preto som sa rozhodol krajiny rozdeliť do siedmich zhlukov. Výstup som spolu s priemernými hodnotami jednotlivých premenných pre každý zhluk zosumarizoval v tabuľke. Pomocou metódy normovanej premennej som zhluky zoradil podľa úspešnosti.

1.jpg

 

Najúspešnejší je zhluk č.6 s krajinami: Japonsko a Kórea. Tieto dve krajiny sú v používaní informačných technológií výrazne pred ostatnými a to aj zásluhou rozšírenosti fibre pripojenia, vysokým podielom domácností so širokopásmovým internetom (v Kórei až 94%) ale aj relatívne nízkou cenou pripojenia. Priemerná rýchlosť internetového pripojenia v týchto krajinách často až niekoľkonásobne prevyšuje ostatné krajiny.

Nasleduje zhluk č.3 (Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené Kráľovstvo). Sú to rovnako veľmi úspešné krajiny so širokou dostupnosťou širokopásmového internetu a pomerne nízkou cenou. Za zhlukom č.6 však výrazne zaostávajú v rýchlosti pripojenia a dostupnosti pripojenia cez optické vlákna. Takisto priemerná cena pripojenia je o niečo vyššia.

Ďalší je zhluk č.2 (Austrália, Kanada, Nemecko, Island, Luxembursko, Holandsko, Nórsko). Od zhluku č.3 sa odlišujú priemerne vyššou cenou pripojenia a nižšou priemernou rýchlosťou pripojenia.

Potom nasledujú dva zhluky č.4 a č.1, ktoré sa od seba odlišujú len minimálne.

Nasleduje zhluk č.7 a ten tvorí výnimočne jediná krajina a tou je Slovensko. Slovensko je výnimočné tým, že hoci má podpriemerné hodnoty vo využívaní širokopásmového internetu, patrí medzi lídrov v zavádzaní moderného pripojenia prostredníctvom optických vlákien. Slováci však za pripojenie musia v parite kúpnej sily platiť najviac zo všetkých sledovaných krajín.

Posledným zhlukom je zhluk č.5 krajín Mexiko a Turecko, ktoré výrazne zaostávajú vo všetkých sledovaných ukazovateľoch.

2.jpg

3.jpg

 

Jan_Juriga.jpg

Ján Juriga

Step Out of Range

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebook- klub dispersus

 


Literatúra:

[1] OECD BROADBAND PORTAL. http://www.oecd.org/sti/ict/broadband

[2] STANKOVIČOVÁ, I. - VOJTKOVÁ, M.: Viacrozmerné štatistické metódy s aplikáciami.

Bratislava: Iura Edition, 2007. ISBN 978-80-8078-152-1.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?