Známych floridských 537

Autor: dispersus | 29.7.2011 o 9:30 | (upravené 29.7.2011 o 14:43) Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1490x

Píše sa rok 2000 a predstavivosť je naša najlepšia kamarátka. Práve sme sa zobudili v dome so zástavou, veľkým autom v garáži. Sme americkí občania. Urobíme ranné rituály a chystáme sa ísť voliť. Oblečenie nechám na vás, šatník je vedľa spálne. O niekoľko dní sa dozvedáme, že sme boli súčasťou najtesnejších prezidentských volieb v histórii USA. Možno sme to už aj predtým vedeli. Mal vyhrať kandidát A alebo kandidát B? Vnesme do toho trochu čísel, (odvážim sa veľmi skromne z kúta s hlavou sklonenou povedať) trochu štatistiky. Čo ste si inak obliekli?

 

Áno, stokrát omieľaná téma. Kamarát Google mi čo to prezradil. Môžete zájsť aj tu. Jedna knižka o Hlúpych bielych mužoch od Michaela Moora prečítaná skôr pre zábavu. Ukážkový príklad v učebniciach. Hanba o tom nevedieť.

O amerických prezidentských voľbách máločo viem. Zatiaľ. Podobnosť so slovenskými ani len nehľadáme. V skratke ich volebný systém (election system) funguje takto:

  1. V USA pôsobí veľa politických strán a každá z nich môže menovať kandidáta na vládnu funkciu. Je ale všeobecne známe, že šancu majú len kandidáti z dvoch strán - Republikánskej a Demokratickej. Červení a modrí.
  2. To aký kandidát sa kam pretlačí, to sa robí v primárkach.
  3. Každý štát má istý počet tzv. hlasov voliteľov (členov volebného kolégia). Ak kandidát vyhrá v štáte X, berie všetky hlasy tohto štátu X (princíp „Víťaz berie všetko.") Je dôležité rozlíšiť, či kandidát vyhral v štáte s 5 hlasmi alebo v štáte s 15 hlasmi. Voličom v nerozhodných štátoch (swing-states) venujú kandidáti najväčšiu pozornosť.

Rozdelenie hlasov voliteľov medzi štáty pre prezidentské voľby v roku 2000 (zdroj Wiki, pôvodne som ho chcela sama nakresliť, potom som zlenivela) na obrázku nižšie.

 

1.JPG

 

Taký Texas mal napríklad 32 hlasov voliteľov, Florida 25, Aljaška 3, Kalifornia 54.

Z vymenovaných štátov by som chcela vyhrať v Kalifornii.

 

4.       No a títo volitelia potom hlasujú za kandidáta, za ktorého hlasovali voliči v jeho štáte. Je to normálka človek, príde, zahlasuje. Len výnimočne zmení svoj hlasovací postoj. Ak to spraví, označuje sa za „faithless elector". V roku 2000 a 2004 to bol len 1 voliteľ. Napríklad v roku 1872 postoj zmenilo v histórii najviac, a to až 63 voliteľov, lebo chudák ich kandidát Greeley zomrel.

Toľko v skratke. Chytáme tvar, nejdeme do detailov.

No a tu je tá ukážková tesnosť z prezidentských volieb v roku 2000. Vo všetkých štátoch vyhral buď červený republikán Bush alebo modrý demokrat Al Gore. Zostala Florida. Ak vyhrá Floridu Bush, vyhrá celé voľby. Ak vyhrá Floridu Al Gore, vyhrá celé voľby. A tak sa stalo, že v najtesnejšom výsledku vo Floride vyhral Bush nad Al Gorom o 537 voličských hlasov (popular votes), čím vyhral 25 floridských hlasov volebného kolégia (electoral votes) a aj celé voľby. Preto 537 v názve článku a foto v perexe, kde 537 náhodou predstavuje aj nejakú floridskú State Road v Orange County.

 

Tu to máme v jednoduchých tabuľkách.

2.JPG

 

Voľby však nerozhodlo tých 537 hlasov. Samozrejme stačí, ak ich dáme na polovicu a ak by táto polovica (269 voličov) volila namiesto červeného v prospech modrého, Al Gore by vyhral o 1 hlas. Čo stačí. Takto tesné boli voľby.

3.JPG

 

Na osudnú volebnú noc a humbug okolo toho si vôbec nespomínam. Pár tisíc Afroameričanov bolo označených za zločincov, nemohli voliť = plus Al Gorove hlasy. Hlasy vojakov zo zahraničia boli sčítané, aj keď nespĺňali požiadavky = mínus Bushove hlasy. Nesprávne odierované hlasovacie lístky. Čudné hlasovacie lístky vo floridskom okrsku Palm Beach (tzv. butterfly ballot) = plus Al Gorove hlasy. A tieto nás zaujímajú.

Poďme na skok na slnečnú Floridu. Tu to máme pekne veľké, nech dobre vidíme. Hlasovací lístok.

 

4.JPG

Fór je v tom, že demokrati si takéto hlasovacie lístky vo svoj neprospech (neprospech voči kandidátovi Gorovi) navrhli sami. Sťažovať sa na ne je ako plakať na nesprávnom hrobe.

Problém bol nasledovný. Idem voliť Al Gora, označím omylom Buchanana. Al Gore je druhý zhora vľavo, beriem stylus a stláčam, označujem druhý krúžok zhora (v skutočnosti označím Buchanana namiesto Gora). A to sa na to ale pozeráme zhora, nie spredu. Ako zistím, že Buchananove hlasy sú v skutočnosti Al Gorove hlasy? Seriózny problém, ktorý riešili. Odčítam ich Buchananovi a pripočítam Gorovi, nie? Nie, hehe.

Nevieme, koľko hlasov by sme mali Buchananovi odobrať. Koľko je tých „extra Buchananových hlasov"? Využijeme Busha. Toľko ich mená omieľam, až mám pocit, že sú to moji najlepší kamoši a aj po pleci by som ich potľapkať mohla.

 

5.JPG

Bodky sú jednotlivé okrsky vo Floride (zdroj knižka od Coopera, načo robiť vlastné). Motýlie hlasovacie lístky neboli v každom floridskom okrsku. Áno, boli práve v Palm Beach (hore v strede), kde získal Buchanan nejako extra veľa hlasov. Prečo je okrsok Dade tak mimo, to sa nepýtajte, to si pohľadajte.

Viete, čo je regresná analýza? To je tá čiara cez tie bodky. Ooo, po tomto si mením meno na Gwen a odchádzam z krajiny, a toto som nenapísala. Opakujem, že cieľom nie je ísť do hĺbky, ale len kĺzať s ľahkosťou po povrchu. Regresnou analýzou vysvetlíme počet hlasov Buchanana cez hlasy Bushove v rámci celej Floridy. V rámci všetkých okrskov. Veľmi jednoduchá a užitočná vec na takéto nezáväzné rozprávanie - tá regresná. Pár kliknutí v Exceli inak. Výsledkom je regresná rovnica:

 

BUCHANAN MODELOVÝ okrsok = 45,289861 + 0,004917 . BUSH okrsok

 

Vyjadruje to jednoduchý jednosmerný závislý vzťah. Vrátime sa k obrázku, neodborným okom sa pozrieme a vidíme, že celkom to tá regresná pojala až na ten spomínaný Palm Beach.

 

6.JPG

 

Okrskov vo Floride je 67. V tabuľke hore máme vybraných niekoľko z nich. Môžeme sa pozrieť na regresnú analýzu aj cez čísla tentoraz. Prvý stĺpec „Okrsok" označuje vybrané okrsky Floridy. Stĺpec „Bush" označuje počet skutočne získaných voličských hlasov pre kandidáta Busha, stĺpec „Buchanan skutočný" skutočne získané voličské hlasy pre Buchanana. „Buchanan modelový" označuje nami vypočítaný počet hlasov podľa regresnej rovnice vyššie. Pre okrsok Alachua je odhadnutý počet hlasov (Buchanan modelový) dosadený nasledovne jednoducho:

 

BUCHANAN MODELOVÝ pre okrsok Alachua = 45,289861 + 0,004917 . BUSH v okrsku Alachua

BUCHANAN MODELOVÝ pre okrsok Alachua = 45,289861 + 0,004917 . 34602

BUCHANAN MODELOVÝ pre okrsok Alachua = 215,42790

 

Podľa nášho modelu Buchanan získal 215 hlasov, v skutočnosti ich dostal 262, sekli sme sa o hlasov 47 (posledný najdôležitejší stĺpček „Rezíduá"). V okrsku Baker sme sa podľa tohto zmýlili o nula hlasov, v Bay o 12 hlasov. A zrazu je tam Palm Beach, kde sme podľa modelu mali získať 796 hlasov a skutočne  tam Buchanan získal 3407 hlasov. Náš model sa podľa tohto pri výpočte Buchananových hlasov v Palm Beach mýlil o 2610, čo je teda fakt, ale fakt veľa. Nebude naozaj pravda, že ľudia v skutočnosti Buchanana v Palm Beach voliť nechceli? Volím Gora, ale omylom Buchanana, ktorý tak dostane o 2610 hlasov viac. Áno, áno, model mal nejakú tú chybu aj v iných okrskoch (stĺpček „Rezíduá"), Vo Washingtone 18, vo Waltone 14,... Niektoré Buchananove hlasy ale podľa všetkého patrili Al Gorovi. Určite ich nebolo až 2610. Pre zvrátenie výsledku avšak stačilo 269, aby Gore vyhral nad Bushom o 1 hlas.

Čo tak vynechať z regresie Palm Beach ako extrém, ktorý skresľuje výsledky. Urobiť tamto, toto. Dosť, končíme!

Najtesnejšie americké prezidentské voľby sa odohrali v roku 2000. Vyhral Bush nad Gorom. Nebyť motýlich hlasovacích lístkov v Palm Beach a extra hlasov pre Buchanana namiesto Gora, vyhral by Al Gore nad Georgom Bushom. Vo Floride, aj v celých Spojených štátoch amerických. Iný prezident, iné všetko.

Vraj. Asi. Možno. Zjednodušene veľmi. Pravdepodobne.

Ak niekto došiel až tu (prečítaním článku, zrolovaním článku), mám nutkanie dať mu za to dáku odmenu. Akú? Ako? Tak ti drahý čitateľ aspoň gratulujem! Pár strán ľahkého letného oddychového čítania toto rozhodne nebolo.

pancurova.pngkrizankova.png

Dana Pančurová

Katarína Križánková

Step Out of Range.

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebookklub dispersus Učíme sa spolu a navzájom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?