Vyššia matematika pre laikov – jednoducho a zrozumiteľne

Autor: dispersus | 21.12.2011 o 13:16 | (upravené 21.12.2011 o 16:11) Karma článku: 10,81 | Prečítané:  3897x

Ako vysvetľovať laikovi rôzne nápady, objavy a perličky zo sveta exaktných vied, ak sa nikdy nezaujímal o matematiku? Alebo ak sa o ňu zaujímal čiastočne, alebo príležitostne - skrátka človeku, ktorý nemá ucelenú vedomosť o teórii, a ani v praxi nepotrebuje samostatne riešiť problémy tohto druhu. To je otázka, ktorú si kladie iba málo ľudí. Preto knihy a články s touto tematikou, ale aj samotné učebnice matematiky sú bežnému človeku nielen spočiatku nezrozumiteľné, ale ostávajú preňho trvale neuchopiteľné.

 

Školská osnova výučby je viac-menej jednotná. Spomeniete si akou cestou nás viedla cez úskalia neobľúbeného predmetu? Matematika základnej školy sa začala niečím, čo dnes nazývame aritmetikou - počtom prirodzených a neskôr celých čísel: zajko má dve mrkvičky - jednu zje - koľko mu ostalo? Na druhom stupni sa nám predstavila algebra - aparát pre prácu s premennými hodnotami. A neskôr sme sa vyzbrojili kvadratickou rovnicou, opisujúcou dráhu projektilu vystreleného z dela. Ale pretože sa ukázalo, že nie všetky množstvá možno vyjadriť podielom celého a prirodzeného čísla, stredná škola najprv rozšírila naše obzory zavedením množiny reálnych čísel a pojmom funkcie jednej reálnej premennej, ktorá charakterizuje správanie sa javu v závislosti od iného, riadiaceho javu. Priviedla nás až k rovnici plochy umiestnenej v trojrozmernom priestore alebo k parametrickej rovnici, opisujúcej pohyb vĺčka krútiaceho sa okolo svojej osi.  Napokon vysokoškolská matematika nás privítala zavedením množiny komplexných čísel, maticovým počtom - nástrojom pre pojatie sveta prejavujúceho sa v n-rozmernom priestore, a diferenciálnymi rovnicami, opisujúcimi dynamické systémy, ktorých riešením je proces.

Matematika je veda, ktorá neumožňuje príliš skorú špecializáciu. To sa prejavuje už pomerne zavčasu- ak chcete porozumieť nasledujúcej látke, je treba dosť dobre sa oboznámiť s tým, čo už bolo povedané. Je iba jeden začiatok - počnúc základnými axiómami jedno sa odvíja od druhého v nepretržitom toku. Trvalá príprava a neskôr konzistentná, systematická znalosť sú v matematike zvlášť potrebné - kto príde k matematike neskôr, je v neľahkej situácii. Podistým je ťažké matematiku učiť. Okrem iného aj preto, lebo trvalé úsilie je najlepšie motivované zvnútra. Napriek tomu, že jednoduché počítanie zvláda asi každý gramotný človek, porozumenie väčšiny veľmi nepresahuje pojem umocňovania. Isto poznáte slovné spojenie „nejaké číslo na nejaké číslo sa rovná" - to sa volá umocnenie. Jeho opak - odmocnenie -zrejme dokážu mnohí tiež použiť v praxi. Hoci pojem odmocniny je už trocha abstraktnejší. Čo je to odmocnina? Opak mocniny. Ale čo to značí? Aká myšlienka je za tým? Ak by sa vám chcelo zamyslieť, prišli by ste na to možno aj sami - bez učebnice alebo cudzej pomoci. Myslím, že akousi prirodzenou hranicou všeobecného, mimoškolského poznania v matematike je logaritmus. Niekto ho vie používať, niekto nie. Niektorí rozumejú tomu, o čo tam ide, ale väčšina už asi nie. Od tohto bodu ďalej sú vedomosti bežných ľudí veľmi individuálne.

Ako to teda zodpovedá  ceste, ktorú sme v krátkosti načrtli? Kam sme sa dostali, kde sa nachádzame - na akej úrovni poznania? Dá sa odpovedať, že väčšina ľudí má vedomosť o matematike, ktorá zodpovedá zhruba rozpätiu od druhého stupňa ZŠ až po prvé ročníky strednej školy. To je pre potreby bežného života v celku uspokojivé.

V dohľadnej dobe by sme sa chceli na blogu zamerať i na sériu krátkych laicky orientovaných článkov, vysvetľujúcich niektoré idey vyššej matematiky, ktoré by čitateľom väčšmi sprístupnili zaujímavosti a perličky zo sveta analytických vied. A pomohli im lepšie sa zorientovať, prípadne oprášiť vedomosti aj v samotnej matematike.  Ak sa teda domnievate, že nám dokážete v našej snahe pomôcť, budeme radi, ak sa so svojimi príspevkami pripojíte.

 

 

Michal_Illovsky.jpg

Michal Illovský

Step Out of Range

Informácie a perličky zo sveta analytiky a vedy  - facebook- klub dispersus

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.


Už ste čítali?